Stary kawaler

Stary kawaler, podobnie zresztą jak stara panna, nie jest dla nas raczej określeniem wzbudzającym sympatię. Nie znaczy to jednak, że go nie używamy. Owszem, znajduje się jeszcze w powszechnym użyciu. Co więcej po wyrażenie to sięgamy znacznie częściej, niż po określenie „stara panna”.

Stary kawaler dawniej

Kilkadziesiąt lat temu starym kawalerem nazywano mężczyznę, który skończył trzydzieści lat i nadal pozostawał w stanie wolnym. W PRL-u osoby takie zmuszone były płacić tzw. bykowe, czyli podatek od „bezdzietności” czy też „stanu kawalerskiego”.  Stary kawaler kojarzył się głównie z zaniedbanym mężczyzną, trochę nieporadnym.

Stary kawaler dziś

To najczęściej, choć nie zawsze, człowiek dobrze wykształcony i dobrze zarabiający. Posiada własne M i samochód, ma dobrą pracę i…ciągle pozostaje sam. Pytanie tylko dlaczego? I tu odpowiedzi można by mnożyć przez cały dzień albo i dłużej.

Cechy starego kawalera w opinii kobiet

Kobiety bardzo absorbują mężczyźni żyjący w pojedynkę. Panie starają się wywnioskować, dlaczego tak się dzieje, że fajny gość mieszka sam. Podają różne, mniej bądź bardziej trafne spostrzeżenia. Jakie?

  1. Rzadko opuszcza swoje gniazdko. Przeważnie siedzi a nawet pracuje w domu. Jeśli już ma jakichś przyjaciół to są to najczęściej ludzie dziwni. Dla niego może istnieć tylko film, komputer i inne jemu tylko wiadome rzeczy.
  2. Jest nieprzeciętnym bałaganiarzem ale to bynajmniej mu nie przeszkadza. Wszędzie „walają” się stosy brudnych naczyń i ubrań. Co dziwne na zewnątrz zawsze wygląda nienagannie (a przynajmniej się stara).
  3. Nieustannie tylko narzeka. Wszystko wokoło go denerwuje i drażni. Jest wyjątkowo męczący dla otoczenia, potrafi zanudzić swoimi wywodami.
  4. Kobieta to dla niego zło konieczne. Świetnie sobie bez niej radzi i wszem i wobec wygłasza swoje opinie na temat swojej zaradności.

Wymienione wyżej cechy to oczywiście kropla w morzu. Większość z nich powinniśmy traktować jednak z przymrużeniem oka. Generalnie starzy kawalerowie czy jak kto woli – single, nie są tacy źli i można się z nimi jakoś dogadać. Z różnym skutkiem ale jednak.